Fizyka mikroświata - Fizyka w gimnazjum wzory,teoria,definiecje,zasady

Przejdź do treści
FIZYKA MIKROŚWIATA
Świat zbudowany jest z cząstek elementarnych.

Materia jaką znamy, zbudowana jest z atomów. Atomy zbudowane są z jąder atomowych i elektronów.

Jądra atomowe zbudowane są z protonów i neutronów. Protony i neutrony zbudowane są z kwarków i każdy z nich zawiera trzy kwarki określonego rodzaju. Obecnie zakłada się, że kawarki to cząstki elementarne, niezłożone z cząstek jeszcze prostszych. Kwarki to osobliwe cząstki które nie mogą występować pojedynczo, tylko w grupach po dwa lub trzy. Znane jest wiele cząstek złożonych z dwóch lub trzech kwarków, jednak tylko proton i neutron są na tyle trwałe, że mają dla nas znaczenie.
Poza kwarkami świat zawiera jeszcze elektrony (cząstki elementarne), neutrina i kilka rodzajów cząstek przenoszacych działanie (np: fotony). Fotony to cząstki przenoszące oddziaływania eletromagnetyczne; z nich składa się chociażby światło. Neutrina to cząstki o wielkiej przenikliwości, które mogą z łatwości na wskroś przelecieć Ziemię.
Do badania cząstek elementarnych służą akceleratory, w których cząstki rozpędza się do prędkości zbliżonej do prędkości światła, a następnie bada się zjawiska zachodzące przy ich zderzeniach.

Prócz cząstek istnieją również antycząstki.
Prawie każda cząstka ma antycząstkę która pod pewnymi względami jest identyczna jak cząstka, a pod innymi są przeciwne (np: mają przeciwny ładunek elektryczny). W myśl wzoru E = mc2
kiedy cząsteczka spotyka się z antycząsteczką następuje proces anihilacji; obie znikają przy czym wydziela się gigantyczna ilość energii.
 
 
 
 
 
COPYRIGHT © FIZYKA W GIMNAZJUM
26.06.2020r Koniec roku szkolnego, pozostało...
01.09.2021r Początek roku szkolnego, pozostało...
Wróć do spisu treści