Ciążenie - Fizyka w gimnazjum wzory,teoria,definiecje,zasady

Przejdź do treści
KINEMATYKA
CIĄŻENIE

Ciążenie.

Wartość przyciągania ziemskiego wynosi:Z takim właśnie przyspieszeniem porusza się swobodnie spadające ciało, obojętnie jaki ma kształt i masę. Jeżeli ciało zacznie swobodnie spadać to osiąga ono prędkość V po czasie to:
a drogę jaką przebędzie w tym czasie (spadając pionowo):


Jeżeli zaś w chwili początkowej ciało znajdowało się na jakiejś wysokości   i miało prędkość początkową  to po jakimś czasie znajdzie się na wysokości h będzie obowiązywał wzór:
i będzie w tym momencie miało prędkość:Ciężar ciała to siła, z jaką ciało jest przyciągane ku Ziemi.


Ciężar ciała to iloczyn masy i przyciągania ziemskiego.


Jeśli ciało rzucimy lub wystrzelimy, to będzie się poruszać po parabli.

Po paraboli porusza się pocisk wystrzelone z armaty, rzucony kamień lub piłka. Jeśli strącimy ze stołu jakiś przedmiot, to spadnie on na podłogę, lecąc po paraboli.Wszystkie ciała obdarzone masą się przyciągają.


Jest to prawo powszechnego ciążenia.

W stanie nieważkości ciężar ciała jest zerowy ale masa nie jest zerowa.
Gdyby Ziemia nie wirowała ciężar ciał wynikałby jedynie z siły ciążenia. Jednak to, że Ziemia wiruje powoduje, że ciężar ciała jest pomniejszony o wartość siły odśrodkowej. Stan nieważkości występuje (np: na orbicie wokół Ziemi), wtedy gdy siła ciążenia równoważy się co do wartości z siłą odśrodkową i wtedy ciała nie posiadają ciężaru ale mają masę. Czyli trzeba takiej samej siły jak na Ziemi (F=ma), by je od siebie odepchnąć albo nadać jej zadaną prędkość.

COPYRIGHT © FIZYKA W GIMNAZJUM
26.06.2020r Koniec roku szkolnego, pozostało...
01.09.2021r Początek roku szkolnego, pozostało...
Wróć do spisu treści